Muzeum Oręża Polskiego w Kołobrzegu istnieje od 1963 roku i skupia się na przedstawieniu historyczno-wojskowych faktów z życia miasta i kraju. Znajdują się w nim wyjątkowe eksponaty, między innymi te pochodzące z wykopalisk wczesnośredniowiecznego grodu. Dzieciaki mogą więc poznać historię miejsca i zobaczyć, jak w średniowieczu żyli Polacy. To także doskonała okazja do przeprowadzenia z nimi lekcji historii o dziejach miejsca i terenów, do których przyjechały.
Wizyta w tym miejscu to punkt obowiązkowy. Dzieci zobaczą coś, czego nie ma nigdzie indziej i zagłębią się w historii miejsc. Dodatkowo Muzeum Oręża Polskiego w Kołobrzegu jest położone w uroczej kamienicy z XVI wieku, a więc w zabytku, który warto docenić. Takie miejsca dzieci lubią najbardziej, bowiem pokazują im coś, czego nie ma w podręcznikach szkolnych!
Oddział Wojskowy Muzeum Oręża Polskiego w Kołobrzegu znajduje się przy ulicy E.Gierczak 5, obok XV- wiecznej, zabytkowej Kamienicy Kupieckiej.„Dzieje Oręża Polskiego” to ogromny zbiór militariów używanych od średniowiecza do czasów współczesnych, który w sposób chronologiczny dokumentuje historię polskiej wojskowości. Zwiedzający mają możliwość obejrzeć różne rodzaje broni, mundurów i uzbrojenia jakich używali podczas II Wojny Światowej polscy żołnierze. Zwiedzanie można kontynuować na wystawie plenerowej, gdzie do obejrzenia czekają czołgi, samolot myśliwski Mig – 19P, latająca forteca Boeing B-17G, motocykl Sokół 600 czy maszyna szyfrująca Enigma.
Kamienica Kupiecka jako jedyny zachowany relikt architektury późnego gotyku w regionie również zasługuje na uwagę. Aktualnie organizowane są tu wystawy o charakterze czasowym.
Siedziba Oddziału Historii Miasta z wystawami stałymi „Dzieje Kołobrzegu i „Zbiory metrologiczne” znajduje się w zabytkowym pałacu Braunschweigów przy ul. Armii Krajowej 13.
Na wystawie „Dzieje Kołobrzegu” turyści mogą poznać najdawniejsze dzieje miasta przedstawione w sposób chronologiczny poczynając od czasów średniowiecza, skończywszy na połowie XX w. Ducha dawnych czasów przywołują makiety, malarstwo i archeologiczne zabytki.
Wystawa „Zbiorów metrologicznych” prezentuje natomiast stare narzędzia pomiarowe i stanowi jedną z nielicznych wystaw o tej tematyce w Polsce.
W muzeum można robić zdjęcia. Sfotografować można jednak nie tylko eksponaty. Zainteresowani mogą sobie zrobić zdjęcie w rekonstrukcji zbroi karacenowej lub płytowej z XV w. Dzieci mogą wejść do wnętrza czołgu lub samolotu. Wszyscy, którzy pragną dodatkowo zgłębić historię, w muzealnym sklepie mogą zakupić rozmaite wydawnictwa o Kołobrzegu i z dziedziny wojskowości, a także pocztówki i pamiątki.